Děda Vševěda ve Vlašimském parku
Profilovka
09. 12. 2023.
170

Věděli jste, že ve vlašimském zámeckém parku máme Strom hrdinu roku 2021? 

300–⁠400 let starý památný dub ve vlašimském zámeckém parku měl být kvůli své otevřené jizvě poražen už v roce 1956. Jeho slabost se však časem stala předností a oblíbily si  jej nejen děti, ale i lidé napříč všemi generacemi. V roce 2008 byl zasažen bleskem a přišel o svou košatou korunu. I přes všechny rány osudu však dělá návštěvníkům parku radost dál. 

STROM HRDINA 2021 - STŘEDOČESKÝ KRAJ

DRUH STROMU: DUB LETNÍ
STÁŘÍ STROMU: 300 - 400 LET
OBVOD STROMU: 507 CM
 
Anketou Strom roku jsou podporováni aktivní lidé v péči o stromy v jejich okolí a jejím úkolem je představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Vítězný Strom roku získává arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě obdrží ošetření kořenovou injektáží.
 
Přihlášky stromů jsou přijímány na jaře a hlasování o vítězi je veřejné. Porotci kromě stromů finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus či jiná lidská činnost.

Celostátní anketa Strom roku je pořádána od roku 2002. Od té doby bylo obdrženo už 1 718 návrhů stromů a do finále postoupilo 262 stromů. Do hlasování se zapojilo již 742 tisíc lidí. Anketa tak získala přes 3 miliony korun a tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů.
Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image