Na Vorlině mizí stromová alej - díl druhý

Profilovka
25. 03. 2025

Alej ovocných stromů v městské části Vorlina se navždy mění. Město nechalo pokácet 39 vzrostlých jabloní kvůli plánované příjezdové cestě k nové zástavbě. Původní stezka bude nahrazena asfaltovou silnicí s chodníkem pro pěší a v zeleném pásu bude vysázeno 25 nových, ovocných stromů. 

Plánovaná rekonstrukce stávající komunikace a s tím související kácení stromů v aleji se již v roce 2023, kdy se projednávalo stavební povolení, nelíbily místní komunitě. Odmítavý postoj potvrdili koncem roku peticí s více než 800 podpisy, kterou inicioval pan Tomáš Starý, který na Vorlině bydlí a situace se ho tak osobně dotýká. Město se k petici vyjádřilo až v červnu 2024 oficiálním dopisem starosty. 

V něm se starosta Vlašimi, Mgr. Luděk Jeništa, odvolává na již deset let starý územní plán s plánovanou výstavbou bytových domů a plán rozvoje města. Část aleje v zastavěné části je dle jeho vyjádření nutné použít k uložení sítí a současně ji přebudovat na vyhovující komunikaci s chodníkem a veřejným osvětlením. Zároveň ve svém dopisu ujišťuje o plánované úpravě aleje za zastavěným územím k nádrži "přírodě blízkým způsobem". 

Rovněž zde zmiňuje do budoucna plánovanou přístavbu MŠ a potřebu odlehčit provoz v okolí školy. S tím by měla pomoct nová komunikace, která propojí alej s Blanickou ulicí, a další propojení mezi novým parkovištěm pod školou s plochou v areálu školy. Jiný rozvoj města, než ten stávající, městský úřad Vlašim dle vyjádření nezná.

Občané sousedních parcel byli v listopadu 2023 obeznámeni se stavbou a požádáni o připomínky a námitky v rámci stavby (rekonstrukce aleje). Z domu, kde bydlí pan Starý, předali připomínky v zákonné lhůtě téměř všichni. Dosud na ně úřad nereagoval. Pouze bylo zúčastněným zasláno oznámení, že stavební řízení bylo pozastaveno.

"Jsme si vědomi toho, že úřad požadavkům petice vyhovět nemusí, protože pro něj není závazná. Mrzí mě ale, že názor a přání 800 občanů není pro úřad důležité natolik, aby se věcí zabýval hlouběji a prokázal tak snahu situaci řešit jiným způsobem. Hodně o postoji města vypovídá i skutečnost, že jsem reakci na petici obdržel téměř po půl roce od jejího předání, nikoliv zákonné lhůtě 30 dnů. Poučili jsme se a víme, že příště musíme vyvinout větší tlak. Například požádat o projednání na zastupitelstvu, uspořádat shromáždění na místě nebo inicializovat uspořádání referenda. Nástrojů jak prosadit vůli občana je mnohem víc. I když já si nejvíc přeji, aby k takové situaci už nemuselo nikdy dojít." sdělil pan Starý.

Připomínkám a námitkám zaslaných občany včetně vyjádření městského úřadu k nim se budeme věnovat ve třetím, závěrečném, dílu článku.

 

 

 

 

 

město Vlašim ochrana přírody

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.