V pondělí ,25. listopadu, byli slavnostně oceněni středočeští hasiči, kteří se v letošním roce podíleli na záchranných a likvidačních prací spojených s povodní v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Tento slavnostní akt proběhl v překrásných prostorách Velkého Rytířského sálu Státního hradu Křivoklát. Ocenění předali hasičům hejtmanka Středočeského kraje, Mgr. Petra Pecková a ředitel HZS Středočeského kraje, brig. gen. Ing. Miloslav Svatoš.
První pomoc Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje započala již v neděli, 15. září, ve vyslání leteckých záchranářů s vrtulníkem Letecké služby Policie ČR do zasažených oblastí, kde pomáhali se záchranou osob, kterým voda odřízla přístupovou cestu, a nebylo možné je evakuovat jiným způsobem. Celkem takto pomohli se záchranou dvaadvaceti osob, z toho pěti dětí, a tří psů.
Hasiči se také podíleli na nouzovém zásobování pitnou vodou v zasažených oblastech. V pondělí, 16. září, byli vysláni příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, kteří převzali ve skladu Státních hmotných rezerv cisterny, kterými byl zajišťován rozvoz pitné vody po Jeseníku a jeho okolí. Vypraven byl také konvoj s humanitární pomocí. Opakovaně byl zajištěn dovoz humanitární pomoci do zasažených oblastí. Dováženy byly nejen potraviny a balená pitná voda, ale také drogerie, ženijní nářadí, elektrocentrály, vysoušeče apod.
Do zasažené části Olomouckého kraje, konkrétně oblasti Mikulovic, byl vyslán odřad z našeho kraje, který byl složený z příslušníků Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a vybraných jednotek dobrovolných hasičů, včetně těch z Vlašimi. V první fázi tak vyrazilo 49 hasičů a 19 kusů mobilní požární techniky (cisternové automobilové stříkačky, dopravní automobily, velitelské automobily, nosiče kontejnerů, čtyřkolka, smykový nakladač, apod.). Bylo to poprvé v historii Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, kdy odřad musel být zcela soběstačný. Hasiči s sebou museli vést pitnou vodu, jídlo, pohonné hmoty a kompletní vybavení pro zásah a týlové zabezpečení na čtyři dny.
Ihned po příjezdu se jednotky zapojily do likvidačních a později do obnovovacích prací. Nejprve bylo nutné vytyčit nebezpečné prostory a monitorovat potřeby obyvatelstva. Následně spočívala činnost jednotek v pomoci s obnovou zasaženého území, například pomoc s obnovou energetické sítě a velmi často také stabilizace budov, které nebyly statikem určené k demolici. Bylo také zapotřebí rozřezat a odstranit popadané stromy.
Na místě se vystřídalo 219 příslušníků a 122 členů dobrovolných hasičů z 33 jednotek ze Středočeského kraje. Rotace probíhala po třech až pěti dnech. Hasičům začínal jejich den v šest hodin ráno a často končil až po půlnoci. Na nohou tak byli i více jak 18 hodin denně.
Medaile za obětavou práci během záchranných a likvidačních prací spojených s povodní v Moravskoslezském a Olomouckém kraji je tak poděkováním za jejich obětavost.