

Území bývalé vápenky u Mezihoří se vrací k tradičnímu způsobu hospodaření. Český svaz ochránců přírody Vlašim na lokalitě realizuje pastvu ovcí jako klíčové opatření pro obnovu širokolistých suchých trávníků – vzácného biotopu vázaného na vápenaté podloží. Tato cenná vegetace je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin i hmyzu, zejména motýlů, a tvoří v jinak zalesněné krajině jedinečný ostrov teplomilné přírody.
Vápenka fungovala v letech 1868–1939 a patřila k významným průmyslovým podnikům regionu. Po jejím opuštění na místě probíhala spontánní sukcese, v posledních letech však začalo území zarůstat náletovými dřevinami, expanzivními travinami a vegetační stařinou. Pro obnovu lokality bylo nejprve zapotřebí odstranění části náletových dřevin, které zastiňovaly stanoviště a bránily rozvoji cílových druhů. Na výřezy navazuje jarní pastva přibližně 150 ovcí v mobilních oplůtkách, které spásáním, rozrýváním kopýtky a další aktivitou sníží konkurenci expanzivních travin i ruderálních rostlin a vytvoří podmínky vhodné pro návrat vzácných druhů. K zajištění dostatečné efektivity a zabránění opětovnému přerostení stanoviště se na ni stádo znovu vrátí během podzimu.
Součástí projektu je i odborné sledování stavu vegetace a výskytu hmyzu. Z dosavadních průzkumů vyplývá, že lokalitu obývá přes 120 druhů motýlů, včetně zvláště chráněných, jako je otakárek ovocný nebo batolec duhový. Díky plánované péči má území potenciál stát se významným útočištěm pro tyto druhy i do budoucna.
Projekt „Obnova suchých trávníků v bývalé vápence u Mezihoří“ je financován z Operačního programu Životní prostředí.