Týden s osmičkou pro milovníky vojenské historie se blíží

Profilovka
09. 08. 2024

Milujete vojenskou historii? Máte rádi vše, co se týká válečných expozic? Pak navštivte vojenské muzeum v Králíkách, kde od roku 2021 funguje parta z Vlašimi pod názvem Klub Vojenské historie Vlašim. Skupinka nadšenců se věnuje provozování muzea československého předválečného opevnění z roku 1936 ve východních Čechách. 

„Jedná se konkrétně o pěchotní srub K-S8 “U Nádraží“ ležící v katastru města Králíky, kde společně s kamarády, nejen z Vlašimi, působíme od roku 2015 a provozujeme v objektu veřejně přístupné muzeum, které se zaobírá nejen přípravami Československa na konflikt s Německem ve 30. letech minulého stolení,“ říká úvodem předseda klubu Petr Švestka, který v devadesátých letech pomáhal založit legendární muzeum na tvrzi Bouda a nyní sleduje se svým kamarádem Jiřím Paýrem starším nastupující generaci svých následovníků.

„K péči o objekt předválečného opevnění nás „dohnala“ záliba našich otců,“ potvrzuje s úsměvem slova svého otce další z členů KVH Vlašim Michal Švestka. „Tátové v devadesátých letech poznávali opevnění převážně na Králicku a stáli například u zrodu Boudy a pomáhali rozjíždět i Vojenské muzeum v Králíkách, takže tohle jsme s klukama asi zdědili,“ přikyvuje bratr Michala Tomáš. „Osud nás nakonec přivedl až na „osmičku“, kde jsme v roce 2015 převzali do správy pevnostní objekt, který dříve provozoval Klub přátel armády z Prahy,“ dodává ve stručnosti.

Od roku 2015 nadšenci dokázali zdokonalit interiér objektu, kde se povedlo vybudovat i kvalitní zázemí pro průvodce a rovněž došlo také na doplnění a inovace expozic, které aktuálně čítají několik stovek často velmi zajímavých exponátů. „V doplňování a rozšiřování expozic jsme pokročili hlavně letos na jaře, kdy jsme přidali zhruba tři stovky nových exponátů,“ odhaluje současné plány další ze zakládajících členů KVH Vlašim Jiří Paýr mladší.

Ovšem nejen parta z Vlašimi vkládá do péče o objekt stovky hodin práce a starostí. „Do našich řad neodmyslitelně patří i kluci z Pardubic, Liberce nebo jižní Moravy,“ vypráví vesele šéf celé skupinky Petr Švestka. „Jsem rád, že se pravidelně scházíme a dokážeme muzeum udržet v provozu i přesto, že každý z nás má svou rodinu, práci a další povinnosti,“ dodává.

Ročně, podle vyprávění průvodců, projde na první pohled nenápadným muzeem několik stovek návštěvníků. Konečné číslo se v posledních letech pohybuje nad číslovkou tisíc. „Mnozí se k nám i vracejí a jsou rádi, že se naše expozice postupně doplňují a vylepšují,“ má radost Michal Švestka.

Provoz muzea v dnešní době, navíc v takové vzdálenosti, není rozhodně lehká věc. „V poslední době jsme řešili i dost úředních věcí, které byly třeba dotáhnout tak, abychom mohli jako muzeum dále pokračovat. Co se týče financování, tak nám určitě pomáhají dobrovolné příspěvky návštěvníků a z části i naše soukromé zdroje,“ prozrazuje Tomáš Švestka, podle kterého je důležitá i podpora partnerů. „Bez spolupráce s našimi partnery, mezi které samozřejmě patří i firma Sellier & Bellot, by to pro nás bylo o dost složitější. Nejedná se však o finanční příspěvky. Řešíme s pomocí partnerů spíš materiální zabezpečení,“ doplňuje Jiří Paýr.  

Muzeum pěchotní srub K-S8 “U Nádraží“ není však jen o stálých expozicích, ale i o různých akcích, které KVH Vlašim pořádá na přilehlých pozemcích. „Snažíme se návštěvníkům připravit zajímavý program například při akci Týden s osmičkou, kdy máme krom stálých expozic, připravenou i venkovní výstavu,“ popisuje průběh jedné z akcí Michal Švestka s tím, že se objekt zapojuje například i do celostátní akce Světla nad bunkry.

Právě zmíněná akce Týden s osmičkou se nezadržitelně blíží. Její start KVH Vlašim naplánoval na pondělí 12. srpna a bude trvat až do neděle 18. srpna. Objekt bude zpřístupněn každý den od 9:00 do 18:00 a k vidění bude i poměrně obsáhlá venkovní expozice dobové výzbroje a výstroje. 

A co říci závěrem? „Budeme rádi, když i Vlašimáci si najdou cestu k nám a budou si moci prohlédnout interiér muzea a ohodnotit naši práci osobně. Několik se jich už našlo a někteří se k nám rádi vracejí,“ uzavírá představení spolku Jiří Paýr.  

Více informací naleznete také na webu muzea a nebo na facebooku

Prosím přihlaste se pro přidání komentáře.


Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image